Projekt Kierunkowy Rozbudowy Kampusu Banacha
ROK

projekt koncepcyjny 2024

INWESTOR

Warszawski Uniwersytet Medyczny

OPIS

Kampus Banacha – serce dzielnicy nauki na Ochocie

Kampus Banacha to nowoczesny zespół budynków klinicznych i dydaktycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Położony jest w sąsiedztwie wydziałów przyrodniczych i ścisłych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biocentrum PAN, tworzy w tej części Ochoty prawdziwą Dzielnicę Nauki.

Nowa urbanistyka i zielone przestrzenie

Rozbudowa Kampusu Banacha z pewnością wzbogaci funkcjonalistyczny układ o nowoczesną zabudowę zgodną z duchem nowej urbanistyki.

Projekt zakłada rozwój systemu zielonych przestrzeni połączonych z Polem Mokotowskim oraz zagęszczenie sieci komunikacji pieszo-rowerowej. W planie jest także zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w celu ograniczenia ruchu samochodowego na dużej części terenu.

Miasteczko studenckie i nowe akademiki

Na północno-zachodnim skraju Kampusu powstanie miasteczko studenckie. Nowe akademiki, zbudowane w formie niskiej zabudowy kwartałowej, otoczą zielony skwer. W parterach budynków znajdą się usługi, które stworzą idealne tło dla studenckiego życia. Projektowany park centralny oddzieli budynki szpitala od reszty Kampusu, a nowa pierzeja ulicy Pawińskiego stanie się miejscem, gdzie funkcje akademickie i miejskie będą się przenikać.

Zrównoważony rozwój i „zielona” architektura

Adaptacja Kampusu Banacha do zmian klimatycznych obejmuje utrzymanie dużej powierzchni biologicznie czynnej oraz wprowadzenie ogrodów deszczowych, zbiorników wodnych i wysokiej zieleni.

Projekt zakłada także zachowanie rezerw terenowych jako terenów zielonych, w tym obszarów przeznaczonych w obecnym planie miejscowym pod drogi. Strefy buforowe i miejsca styku z terenami zewnętrznymi będą przekształcone w zadrzewione skwery, aleje i parki.

Nowe trakty komunikacyjne

Przebudowa Kampusu Banacha przewiduje utworzenie nowych traktów komunikacji pieszo-rowerowej w osi wschód-zachód. Zagęszczona siatka połączeń usprawni cyrkulację w obrębie sąsiednich kwartałów, a miksowanie ruchu ogólnego z ruchem studenckim wzmocni dostępność i różnorodność usług. Integracja logistyki szpitalnej z komunikacją ogólną ułatwi dostęp do miejskich usług dla pacjentów i odwiedzających, co przyczyni się do lepszej integracji szpitala z otoczeniem.

Kampus Banacha to projekt, który łączy nowoczesność z funkcjonalnością, zielone przestrzenie z urbanistyką oraz naukę z życiem codziennym. Zapraszamy do śledzenia postępów w realizacji tego innowacyjnego przedsięwzięcia, które w konsekwencji przyniesie wiele korzyści zarówno dla społeczności akademickiej, jak i mieszkańców Warszawy.

Otwarcie na miasto

Utworzenie miasteczka akademickiego to szansa na otwarcie zamkniętej dotąd zapleczowej części terenu i włączenie jego obszaru do funkcjonalnej tkanki miasta. Zastąpienie zużytej już zabudowy budynków technicznych na akademiki będzie możliwa dzięki umieszczeniu nowego centralnego zaplecza techniczno-logistycznego w nowej lokalizacji i nowej kubaturze.

Zmiany organizacyjne i przestrzenne są projektem rozpisanym na dwie dekady i wymagają m.in. zmian w MPZP.

Podsumowując Kampus Banacha to projekt, który łączy nowoczesność z funkcjonalnością, zielone przestrzenie z urbanistyką oraz naukę z życiem codziennym.

Zapraszamy do śledzenia postępów w realizacji tego innowacyjnego przedsięwzięcia, które z pewnością przyniesie wiele korzyści zarówno dla społeczności akademickiej, pacjentów, personelu szpitala jak i mieszkańców Warszawy.

Technologia BIM

Cały projekt został stworzony w oparciu o technologię BIM (Building Information Modeling), co zapewnia precyzyjne planowanie i realizację a jednocześnie umożliwia skuteczne zarządzanie budynkami w przyszłości.

ZESPÓŁ

dr inż. arch. Michał Grzymała-Kazłowski
mgr inż. arch. Aleksandra Ruszkowska
mgr inż. arch. Maciej Wyszogrodzki
inż. arch. Magdalena Dębowska