Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu
ROK

prace koncepcyjne 2017-2020

STRONA WWW

https://www.czsk.edu.pl/pl/

DANE

powierzchnia użytkowa – 60 000 m²

OPIS

Projekt koncepcyjny Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Szpital zaprojektowano w formie dziewięciu autonomicznych bloków luźno wkomponowanych w otaczającą zieleń, połączonych na wszystkich kondygnacjach szerokim łącznikiem. Niższy, 4-kondygnacyjny blok północny mieści szpitalny oddział ratunkowy z lądowiskiem dla helikopterów. Pozostałe pawilony mają 5 kondygnacji nadziemnych oraz wspólną kondygnację podziemną na której znajduje się parking i zaplecze logistyczne. Rezerwę pod dalszą rozbudowę szpitala stanowią cztery 3-kondygnacyjne pawilony, o które można przedłużyć zachodnie skrzydła.

Główny wjazd zaprojektowano w miejscu istniejącego zjazdu z ulicy Grunwaldzkiej. Po wschodniej i zachodniej stronie usytuowano rampy zjazdowe do garaży podziemnych. Pawilon wejściowy, przez który odbywa się główny ruch pacjentów oraz odwiedzających, prowadzi wprost do łącznika stanowiącego oś i trzon komunikacyjny szpitala.

Obiekt zaprojektowano zgodnie z koncepcją Village Hospital, według której funkcjonowanie szpitala można porównać do małego miasteczka. Szpitalne korytarze odpowiadają ulicom, a program funkcjonalny nie ogranicza się do funkcji stricte szpitalnych, lecz jest wzbogacony o usługi komercyjne i przestrzeń wypoczyn- kową, tworząc zróżnicowany funkcjonalnie organizm.

 

ZESPÓŁ

dr inż. arch. Michał Grzymała-Kazłowski
mgr inż. arch. Aleksandra Ruszkowska
mgr inż. arch. Piotr Gastman
mgr inż. arch. Nina Wróblewska
ing. arch. Alberto Proserpio
mgr inż. arch. Maciej Wyszogrodzki
mgr inż. arch. Magdalena Grzywna
mgr inż. arch. Maria Kalińska
mgr inż. arch. Michał Bieniasz