Wysokospecjalistyczny ośrodek Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie
ROK

pozwolenie na budowę 07.2024

INWESTOR

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o. o.

http://www.centrumzagorze.pl/

DANE

Powierzchnia: 15 135 m²

OPIS

Projekt Szpitala Psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Józefowie, zakłada przebudowę istniejących budynków oraz budowę nowego, głównego budynku szpitala. Nowa infrastruktura po zakończeniu inwestycji pozwoli na przeniesienie części oddziałów szpitalnych oraz szkoły, co w rzeczywistości w znaczący sposób poprawi jakość opieki. Jednocześnie poprawią się warunki pobytowe i edukacyjne. Wszystkie nowe pokoje pacjentów zostaną wyposażone w łazienki co z pewnością wpłynie na komfort przebywających w ośrodku dzieci i ich opiekunów.

Nowa infrastruktura i funkcjonalność

W nowo zaprojektowanej części szpitala przewidzieliśmy:

  • Parter: na parterze zaplanowaliśmy część pobytową czyli oddział dla dzieci młodszych oraz  oddział dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. W sąsiedztwie oddziałów zaprojektowaliśmy część terapeutyczną. W nowo projektowanej kawiarni zarówno pacjenci, odwiedzający jak i personel będą mogli się zrelaksować. Miejsce usytuowania izby przyjęć w istniejącej części budynku pozostawiliśmy bez zmian, natomiast zdecydowaliśmy o jej rozbudowie i przeniesieniu wejścia oraz podjazdu dla karetek tak aby zapewnić sprawny ruch pacjentów i karetek na terenie szpitala.
  • Piętro: na pierwszym piętrze przewidzieliśmy szkołę podstawowa oraz liceum, które łączą się w jednej strefie z zapleczem sportowym i salą teatralną. Jest to równie ważna przestrzeń jak poniższe oddziały czy strefa terapeutyczna. Na terenie szkoły będzie działać sala do terapii SI czyli integracji sensorycznej dla młodszych dzieci.
  • Kondygnacja podziemna: to przestronny parking dla pacjentów i personelu oraz zaplecze techniczne i gospodarcze

Architektura z myślą o pacjentach

Projektując bryłę budynku, staraliśmy się rozwinąć koncepcję niewielkich ogrodów terapeutycznych pomiędzy oddziałami. Dzięki takiemu zabiegowi powstały wewnętrzne patia, które pełnią funkcję miejsc zabawy, wypoczynku i relaksu dla pacjentów.

Healing Environment

Proces projektowy oparliśmy o zasadą „healing environment”, czyli środowiska wspierającego proces leczenia. Badania potwierdzają, że odpowiednio zaprojektowane otoczenie, zastosowane materiały oraz kolorystyka mogą znacząco redukować stres. Klarowny układ komunikacyjny a dodatkowo otwarcia na otaczającą zieleń zapewniają poczucie bezpieczeństwa i łatwość orientacji w przestrzeni. Elewacja z jasnobeżowej cegły, drewniane pionowe elementy stolarki okiennej i duże przeszklenia harmonizują z otaczającym leśnym krajobrazem. Całość tworzy przyjazne miejsce dla pacjentów i personelu.

Ekologiczne rozwiązania

Projekt uwzględnia zastosowanie nowoczesnych ekologicznych technologii ekologicznych, takich jak pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, co przyczyni się do zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych.

Technologia BIM

Cały projekt został stworzony w oparciu o technologię BIM (Building Information Modeling), co zapewnia precyzyjne planowanie i realizację a jednocześnie umożliwia skuteczne zarządzanie budynkiem w przyszłości.

Zapraszamy do śledzenia postępów w realizacji naszego projektu, który z pewnością przyniesie wiele korzyści pacjentom oraz ich rodzinom, a także pracownikom szpitala.

ZESPÓŁ

dr inż. arch. Michał Grzymała-Kazłowski
mgr inż. arch. Aleksandra Ruszkowska
mgr inż. arch. Piotr Gastman
mgr inż. arch. Mateusz Szurgot
mgr inż. arch. Maciej Wyszogrodzki
mgr inż. arch. Katarzyna Leczyk

Projekt wnętrz: Inna Dovgalova