Osiedle Senior Apartments w Majdanie
ROK

projekt koncepcyjny – marzec 2015
projekt budowlany – sierpień 2015
realizacja- od października 2015
pozwolenie na użytkowanie – sierpień 2016

STRONA WWW

http://seniorapartments.pl

DANE

18 domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej ok. 90m²

OPIS

Dedykowane seniorom, pierwsze w Polsce osiedle Assisted Living powstało w otoczonym przez Mazowiecki Park Krajobrazowy podwarszawskim Majdanie. Pozbawione barier architektonicznych parterowe budynki mieszczą naszpikowane elektroniką jedno- i dwuosobowe apartamenty w pełni przystosowane dla potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

Układ zaprojektowano z troską o powstanie społecznych więzi które stanowią o jakości zamieszkania i codziennego życia. Segmenty nie są od siebie odgrodzone aby stymulować relacje sąsiedzkie. Każdy apartament posiada ganek oraz taras zwrócone w kierunku wspólnego ogrodu, co zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, spotkania z pozostałymi mieszkańcami i zapobiega izolacji. Dookoła osiedla biegnie ścieżka spacerowa łącząca zaaranżowane w terenie miejsca spotkań takie jak ławeczki wokół fontanny czy altana piknikowa.

Mieszkania umożliwiają samodzielne funkcjonowanie osób w podeszłym wieku nawet jeżeli poruszają się jedynie na wózku inwalidzkim. Specjalnie zaprojektowane wnętrza posiadają szereg udogodnień takich jak opuszczane szafki kuchenne, obsługiwana zdalnie deska bidetowa a nawet maty wykrywające upadek i przekazujące sygnał alarmowy do obsługi osiedla. Mieszkańcy mogą korzystać z kateringu, drobnych usług oraz zajęć rehabilitacyjnych a wsparcie asystentów i profesjonalnego personelu medycznego jest dostępne całodobowo na wezwanie, z pobliskiego ośrodka dla osób starszych. Priorytetem jest poszanowanie autonomii seniorów i ich prawa do decyzji kiedy potrzebują pomocy a kiedy chcą zrobić coś sami.

ZESPÓŁ

dr inż. arch. Michał Grzymała-Kazłowski
mgr inż. arch. Aleksandra Ruszkowska
mgr inż. arch. Maciej Wyszogrodzki

wnętrza:

mgr sztuki Magdalena Wojtycha
mgr inż. arch. Anna Granacka